logoznak TAAT

Oslovení sousedů k souhlasu se stavebním povolením

Sousedé

Vždy je nejlepší cestou oslovit sousedy vámi osobně. Hned si vysvětlíme proč. V případě stavební ohlášky je vždy nutné oslovit vaše sousedy s udělením souhlasu na stavbu rodinného domu. Tyto souhlasy je nutné následně doložit s ostatními vyjádřeními, projektovou dokumentací a žádostí o vydání stavebního povolení.

V případě, že byste neobdrželi, byť jediný souhlas, pak se řízení stavební ohlášky překlápí na stavební povolení, které je časově zdlouhavější, ale sousedy pak oslovuje přímo stavební úřad. Poplatek je oproti poplatku za ohlášku i dražší.

Žádosti pro získání souhlasů všech sousedů vám připravíme a zašleme. Ale pak doporučujeme, pokud je to jen trochu možné s každým sousedem setkat osobně a požádat ho o souhlas. Je tak daleko větší pravděpodobnost, že souhlas získáte. Navíc se seznámíte se svým budoucím sousedem.

Jestliže je u sousedního pozemku více majitelů nebo jsou vlastníky manželé, je potřeba získat všechny podpisy. Nestačí podpis jednoho z majitelů nebo jednoho z manželů.

Sousední parcely

Někdy se může stát, že soused nebydlí v sousední nemovitosti ale na jiné mnohdy vzdálené adrese nebo dokonce dlouhodobě v zahraničí.  Pak nezbude nic jiného než mu žádost o souhlas zaslat poštou. V takovém případě doporučujeme k žádosti připojit i průvodní dopis s prosbou a přiložit ofrankovanou obálku i s nadepsanou adresou na vaše jméno a s vaší adresou, abyste tak zjednodušili sousedovi zaslání zpět bez toho, aby někde sháněl obálku a zaplatil ještě za poštovní známky. Je třeba si uvědomit, že potřebujete něco vy a postupovat tak, aby to pro druhou stranu bylo co nejsnazší.

Problém nastane, pokud majitel sousedního pozemku bydlí v zahraničí nebo není k dosažení. Pak je jedinou možností vydat se cestou stavebního povolení. V takovém případě vaše sousedy osloví přímo stavební úřad a to doporučeně. V případě, že se některá zásilka vrátí jako nedoručená, pak i přesto dojde k vydání stavebního povolení. Jednat ale musí příslušný stavební úřad sám. Sice je řízení zdlouhavější a dražší ale jiná možnost v takovém případě není.

A ještě poznámka na závěr, udržujte dobré sousedské vztahy nejen kvůli budoucímu bydlení ale především ve chvíli, kdy potřebujete získat souhlas. Nepříjemný soused se může začít ohrazovat proti vaší zamýšlené stavbě, a ohrazovat se může i opakovaně a zahájení stavby se může posunout i o měsíce a roky.

Pokud si chcete vyhledat majitele sousedních pozemků, které ještě třeba zatím neznáte, můžete následovat následující postup:

Kontaktní formulář

© 2022, TAAT Consulting s.r.o
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, je bez předchozího souhlasu TAAT Consulting s.r.o zakázáno.

Provozovna:
Chlumecká 1539
198 00 Praha 14 - Kyje
T: +420 704 903 903
E: info@stavebniohlaska.cz